פרסומות
spacer
האוורסט - גג העולםהאוורסט - גג העולםנווט אתריםפעילויותאגדת היטישבט השרפההאדם מתמודד עם ההרהצלחות וכשלונותהראשוניםההר הגבוה בעולםהקדמהסנונית
 

ראשונים בפסגה

ôñâú äø äàååøñè
פסגת הר האוורסט
© Jagged Globe

במשך שנים נראה שאי אפשר לכבוש את פסגת הר האוורסט...
משלחות רבות ניסו להגיע אל הפסגה ולא הצליחו... עד לשנת 1953!

לפני שנתאר לפניכם את הימים ההיסטוריים של הטיפוס של אדמונד הילרי וטנזינג נורגיי נציג את אחת התעלומות הגדולות של האוורסט...

  • האם הילארי וטנזינג אכן היו הראשונים???
  • עד ימינו עדיין לא נפתרה התעלומה, ואולי... זוג מטפסים אחר הצליח להגיע לפסגת העולם כמעט 20 שנה קודם.

לחצו כאן כדי לדעת עוד על התעלומה

התחרות אל הפסגה...
הראשונים שניסו להעפיל לפסגת ההר היו אנשי משלחות בריטיות. הבריטים השתוקקו להגיע ראשונים! אכזבתם הראשונה הייתה כאשר משלחת שוויצרית כמעט הצליחה להגיע לפסגה בשנת 1952. בשנת 1953 העניקה הממשלה הנפאלית רשיון לקבוצה בריטית נוספת לטפס על האוורסט - אבל גם משלחות ממדינות אחרות היו ב'תור' לנסות את מזלן ואת יכולתן!
השנה הייתה שנת הכתרת מלכה חדשה באנגליה, והבריטים רצו - יותר מתמיד - להראות את יכולתם. לשם כך הוטל על ג'ון האנט להרכיב משלחת שתנסה שוב להגיע אל הפסגה.

îôì ä÷øç - ÷åîáå
מפל הקרח - קומבו
© Jagged Globe

המשלחת הבריטית
האנט הרכיב קבוצה חזקה של מטפסים מנוסים. הוא כלל בנבחרת גם נתינים בריטיים שלא חיו בבריטניה וביניהם אדמונד הילארי מניו-זילנד וטנזינג נורגיי, בן לשבט השרפה מהודו.
נוסף על המטפסים המנוסים הצטרפו למשלחת איש תקשורת (שהיה זה ששלח את בשורת הצלחת המשלחת למלכה אליזבט הראשונה ביום הכתרתה), רופא וחוקר בתחום הפיזיולוגיה של האדם, שהתמחה בהסתגלות האדם לגבהים.
תכנון המסע היה למופת. הוקמה סדרה של מחנות והמטפסים החלו בטיפוס אל הפסגה. המשלחת הכינה מעבר במפל הקרח קומבו. המטפסים חצו את החזית הדרומית של הלוטסה ומשם פנו לאוכף הדרומי.

ניסיון ראשון
ב-26 במאי יצא אל הפסגה צמד המטפסים הראשון - אוונס ובורדילון

שני המטפסים לקחו עמם מערכת חמצן שתוכננה על ידי בורדילון יחד עם אביו. השניים הצליחו לטפס גבוה יותר מהמשלחת השוויצרית שהחזיקה בשיא עד אז. כשהגיעו למרחק של פחות מ-100 מטר (!) מהפסגה הם נתקלו בבעיה. אחת ממערכות החמצן לא פעלה כיאות. 

הצלחה!
הבאים בתור היו אדמונד הילארי, כוורן מניו זילנד וטנזינג נורגיי משבט השרפה. השניים נחשבו למטפסים החזקים של המשלחת.
כדי לשפר את סיכויי ההצלחה בניסיון השני - הקימה המשלחת מחנה נוסף מעל לאוכף הדרומי בגובה של 8,500 מטר. שם המתינו הילרי וטנזינג בלילה בציפייה לשחר. 

îãøâú äéìàøé
מדרגת הילארי
© Jagged Globe
לפני אור ראשון בבוקר ה-28 במאי הקיצו השניים. הם התחילו בתהליך החשוב של ההכנה לטיפוס. חלק גדול של ההכנות - קשה להאמין - היה להכין את התה של הבוקר. סכנת ההתייבשות בגובה רב היא חמורה ביותר ועל כן היה חיוני להפשיר גושי קרח על גבי תנור קטן על מנת להכין את המשקה המחמם הזה. לאחר שהפשירו מקור הלילה החלו את ההכנות האחרונות - לבישת חליפות הפוך וערכות החמצן. השעה 6 וחצי בבוקר הייתה שעת היציאה...
תנאי השלג לא היו טובים במיוחד ובכמה מקומות רוחבו של הרכס הדרום מזרחי לא היה יותר מכמה סנטימטרים. הם התקדמו צעד אחר צעד והגיעו לפסגה הדרומית עד השעה 9. לפניהם עמדה עוד החזית המזרחית התלולה (חזית קנגשונג).
השניים בדקו שוב את מלאי החמצן והילארי הוביל במסלול מסוכן וקשה בדרך למעלה. אחרי שעת טיפוס הם הגיעו למדרגה תלולה של סלע בגובה של 12 מטר. למרות שתצלומים אוויריים הכינו אותם למכשול הקשה הזה - עדיין לא היה ידוע כיצד הם יתגברו עליו. למזלם - הילארי מצא סדק שבתוכו זחל ובו התקדם כלפי מעלה. עד היום קרוי המכשול הזה 'מדרגת הילארי'.


בזכרונותיו כתב טנזינג (בתרגום חופשי):

''על ראש הצוק נחנו שוב. אחרי הטיפוס בסדק היינו שנינו ללא נשימה, אבל אחרי כמה שאיפות מהחמצן אני מרגיש שוב מצוין. אני מסתכל כלפי מעלה. הסוף קרוב מאוד, והלב שלי פועם מהתרגשות ואושר. ואז אנחנו יוצאים שוב לדרכנו. שוב מטפסים. עדיין ישנם מכשולים מימין ותהום משמאל אבל הרכס פחות תלול כעת. נותרו רק כמה תלוליות שלג, אחת אחרי השנייה, אחת גבוהה מהשנייה. אבל עדיין אנחנו מפחדים מהתלוליות ובמקום לחצות אותן חתכנו לצד שמאל במקום שבו יש מדרון שלג ארוך מעל לתהום. כשלושים מטר מתחת לפסגה הגענו לסלעים החשופים הגבוהים ביותר. יש שם מקום מישורי המספיק לשני אוהלים. אני תוהה אם פעם בני אדם יקימו שם את האוהלים - כל כך קרוב לפסגה? הרמתי שתי אבנים קטנות, שמתי בכיס כדי להחזיר אותם לעולם שלמטה.''

טנזינג התקדם מאחורי הילארי והם המשיכו ממכשול למכשול עד שהם ליד פסגת ההר. בשעה 11 וחצי השניים עמדו על 'גג העולם'!

הילרי וטנזינג כבשו את פסגת הר האוורסט!

הנוף מפסגת האוורסט
הנוף מפסגת האוורסט
© Jagged Globe

החדשות הסעירו את העולם כולו. הידיעה התבשרה ביום הכתרת המלכה אליזבט הראשונה ונראה כאות מבשר טובות לכל תקופת מלכותה. הילרי, טנזינג והאנט (ראש המשלחת) קיבלו תוארי אצולה מהמלכה הצעירה.
הרבה תככים היו בעקבות הטיפוס של השניים על האוורסט. ראשית הייתה סוגיית אזרחותו של טנזינג. ממשלות הודו ונפאל - שתיהן - רצו להתפאר בטנזינג. לבסוף הוא הצהיר: 'נולדתי מתוך הרחם - נפאל, אבל גדלתי על ברכי הודו'. הסוגיה מעוררת המחלוקת ביותר הייתה - מי באמת היה הראשון לדרוך על הפסגה - הילארי או טנזינג. הילרי כתב בזכרונותיו שהם הגיעו לשם 'כמעט ביחד'. רבים תהו - כיצד זה ייתכן - מי באמת היה הראשון? בנו של טנזינג שאל את אביו את השאלה הזאת וסיפר שתשובתו הייתה - 'היינו צמד - נקודה!' שנים לאחר מכן טנזינג עצמו סיפר שלמרות ששניהם היו 'כמעט יחד' הילארי היה אכן הראשון!

טנזינג סיכם את התחושה בהיותו על הפסגה:

''מסביבנו מכל עבר היו ההימלאיה האדירים. הם נמתחו דרך נפאל וטיבט. כדי לראות את הפסגות הקרובות - של ענקים כגון לוצה, נופצה ומקלו - היית צריך להביט בחדות כלפי מטה! רחוק יותר - כל הרי הרכס האדיר ביותר בעולם, אפילו הקנצ'נג'ונגה עצמו - נראו כמו בליטות קטנות מתחת לשמים. זה היה מראה שלא ראיתי קודם לכן - ולעולם לא אראה שוב - פראי, מדהים ואיום. אבל לא חשבתי בפחד. אהבתי את ההרים יותר מדי כדי לחוש ברגש כזה. אהבתי את האוורסט יותר מדי. ברגע הגדול הזה, שלו חיכיתי כל חיי - ההר לא נראה לי כדבר חסר חיים העשוי סלע וקרח, אלא חם, ידידותי וחי!''


קדימה  אחורה


הועלה בתאריך - 3/6/2003 ע"י ירון זנבל


 
לדף הראשי | הקדמה | ההר הגבוה בעולם | הראשונים | הצלחות וכשלונות | האדם מתמודד עם ההר | שבט השרפה
אגדת היטי | פעילויות | נווט אתרים

(כל הזכויות שמורות © 2003, סנונית (ראו תנאי שימוש
פרסומות