פרסומות
spacer
האוורסט - גג העולםהאוורסט - גג העולםנווט אתריםפעילויותאגדת היטישבט השרפההאדם מתמודד עם ההרהצלחות וכשלונותהראשוניםההר הגבוה בעולםהקדמהסנונית
 

שבט השרפה

אי אפשר לכתוב על מטפסי האוורסט מבלי להזכיר את בני שבט השרפה.

בתחילת המאה העשרים יצא אדם בשם ד'ר קלס  לחקור את המעברים המרוחקים ואת עמקי רכס ההימליה. למסעותיו הצטרפו קבוצות של בני שבט השרפה. בזכות חריצותם ואמינותם צורפו בני השרפה לניסיון הטיפוס הראשון על האוורסט. הביצועים של האנשים הללו היו כל כך טובים - הם טיפסו וסחבו מסעות לפסגות הגבוהות - שעד מהרה התבסס הנוהג לצרף את בני השרפה כצוות מלווה ומסייע למשלחות המטפסים.


בני שבט השרפה מובילים ציוד מטבח במעלה הר האוורסט
ã  Jagged Globe

בן שבט השרפה המפורסם ביותר הוא ללא ספק טנזינג נורגיי. טנזינג צורף לראשונה למסע טיפוס כשהיה בן 19. במשך השנים הוא השתתף בלא פחות מאשר שבעה מסעות לאוורסט כולל הכיבוש המוצלח עם אדמונד הילארי בשנת  1953.

עם כיבוש פסגת האוורסט לא תם העניין בטיפוס. להפך, בעקבות הטיפוס של הילארי וטנזינג נפתח פתח להמוני מטפסים, מטיילים ותיירים אל האזור, ובכך שינו את הכלכלה ואת סגנון החיים של בני השרפה.

מאז ראשית ההיסטוריה של הטיפוס בהימליה ממלאים בני השרפה תפקיד שקט אך חיוני בטיפוס על האוורסט והרי ההימליה. בני השרפה משמשים כמורי דרך, סבלים, מנהלי אכסניות ומלונות בקרבת אתרי הטיפוס. מאז ההעפלה הראשונה לפסגת האוורסט מגיעים לאזור יותר מ-20,000 תיירים מדי שנה. אלה נהנים מהשירותים התיירותיים שמעמידים לרשותם השרפות. כתוצאה מכך ההכנסה השנתית של בני השרפה גבוהה פי חמישה משל האוכלוסייה הנפאלית שאיננה עוסקת בתיירות.


מטפסים משתתפים יחד עם המלווים מבני השרפה בטקס הפוג'ה לפני הטיפוס על ההר
ã  Jagged Globe


אולם בני שרפה שילמו גם מחיר כבד על מעורבותם במשלחות הטיפוס. בשבעים שנות הטיפוס על האוורסט נהרגו ארבעים ושלושה מבני השבט. מספר זה הוא יותר משליש ממספר כלל ההרוגים על ההר. בגלל אופי התפקיד שלהם על ההר - העלאת הציוד לפסגות והכנת מסלולי הטיפוס - השרפים מסתכנים לעתים קרובות הרבה יותר ממעסיקיהם המערביים. לעתים יש גם הרגשה לא נעימה שהשרפות עושים 'את העבודה' והתיירים הם שקוצרים את התהילה של כיבוש הפסגה...

קדימה  אחורההועלה בתאריך - 4/6/2003 ע"י קרן אטינגר


 
לדף הראשי | הקדמה | ההר הגבוה בעולם | הראשונים | הצלחות וכשלונות | האדם מתמודד עם ההר | שבט השרפה
אגדת היטי | פעילויות | נווט אתרים

(כל הזכויות שמורות © 2003, סנונית (ראו תנאי שימוש
פרסומות