פרסומות
spacer
אתר סנונית קבוצות דיוןחיפושאודותכתבו לנו על סדר היום - לוגו
מי מריבה - סכסוך מי הוואזני בין ישראל ללבנון

האם החצבאני ייראה כך בקיץ הבא?
החצבאני
  • מה קורה במעיינות הואזני?
  • שאיבה לבנונית במעינות לבנוניים - מה הבעיה?
  • מה הטענות של ישראל?
  • ומה אומרים הסכמים בינלאומיים?

בספטמבר 2002 סיימה ממשלת לבנון את פרוייקט הנחת הצינורות להולכת מי מעיינות הוואזני לכפרים בדרום לבנון. הצינורות הונחו לא הרחק מהכפר רג'ר הנמצא על הגבול שבין ישראל ללבנון.

עיתוני לבנון פרסמו שהשלב הבא בפרוייקט המים יהיה הקמת מאגר למים והתקנת משאבות להולכת המים. מומחים קובעים שהפעולות הלבנוניות ייגרעו 10,000 מ'ק ביום מהשפיעה הקבועה של מעיינת הוואזני.

מעיינות הוואזני הם המקור הקבוע היחיד של נחל החצבאני (השניר) שהוא אחד משלושת מקורות הירדן. על פי אחד ממומחי המים בישראל, עם סיום הפרוייקט הלבנוני תפסיד מדינת ישראל כ-3.5 מיליון מ'ק מים בשנה ממאזן המים של הכינרת. כל זה בתקופה של משבר חמור בכל משק המים בישראל.
כתוצאה מהפעולה הלבנונית הכריזה ממשלת ישראל כי תפעל להגן על זכויותיה אם תחל שאיבה ממקורות החצבאני. בעקבות הכרזת ישראל החלה הקהילה הבינלאומית לבדוק את הנושא ולנסות לתווך בין המדינות.

אפשר לומר - וזאת אמנם עושים גורמים בינלאומיים - שאין מדובר בכמות מים גדולה ומדינת ישראל מעוררת מהומה רבה על  לא דבר... אמנם כן, משק המים של ישראל לא יתמוטט אם תהיה שאיבה ממקורות החצבאני, אולם ממשלת ישראל טוענת שמדובר בעניין עקרוני. מדינת ישראל מתנגדת לשינוי חד-צדדי לבנוני בסטטוס קוו (במצב הקיים) של ניצול המים המשותפים.

לבנון, מצדה, טוענת שיש לה את כל הזכות החוקית והמוסרית לשאוב מים הנובעים בתוך שטחה הריבוני. אמנם אחד מעקרונות המשפט הבינלאומי מקנה ריבונות מוחלטת על שטח אגן הניקוז הנמצא בשטחה אולם עקרונות אחרים של ההבנות הבינלאומיות קובעים שכל שינוי בניצול מים בינלאומיים דורש את הסכמת המדינות השותפות. כאן אנחנו רואים דוגמה מוחשית לסתירות הקיימות בתוך העקרונות הבינלאומיים לניהול מי נהרות בינלאומיים ולקושי ביישוב סכסוכים כגון אלה.

להבנת הפרשה יש לקחת בחשבון את משקי המים של שתי המדינות. מדינת ישראל, הענייה במים נמצאת במאזן מים שלילי וצורכת יותר מים מכמות המים המתווספים למערכת בכל שנה. לעומת זאת, מאזן המים בלבנון הוא חיובי; לא רק שלבנון אינה מנצלת את מלוא פוטנציאל המים שלה, אלא שמים רבים ממי הליטני (שנמצא אף הוא בדרום לבנון) נשפכים בכל חורף אל הים. הדבר מעורר שאלות בדבר נחיצות שאיבת המים ממקור מים הנחוץ למשק המים הישראלי ושיש לו חלופה אחרת בלבנון עצמה?

חשוב עוד לזכור גם את המסגרת המדינית המשמשת רקע לפרשה. מאז נסיגת צה'ל מדרום לבנון שולט החיזבאללה באזור הסמוך לגבול שבין ישראל ללבנון. ארגון זה מחפש כבר תקופה ארוכה דרכים להסלמת המצב הביטחוני שבין ישראל ללבנון. מקורות ביטחוניים מעריכים שהחיזבאללה אכן ינסה לנצל את המשבר סביב מי מעיינות הוואזני על מנת 'לחמם' את האזור.

תומכי חיזבאללה ליד גבול ישראל לבנון

תומכי חיזבאללה
ליד גבול
ישראל-לבנון

 

 

העושות במלאכה:
כתיבה והפקה:
קרן אטינגר
עריכת לשון: שרה פוקס

התמונות באדיבות אוצר התצלומים הלאומיקדימה אחורֲה

לדף הראשיהועלה בתאריך - 9/10/2002 ע"י קרן אטינגר


כתבו לנו | אודות | חיפוש | קבוצות דיון | לסנונית
Copyright © 2002, Snunit. All Rights Reserved (Terms of Use)    (כל הזכויות שמורות © 2002, סנונית (ראה תנאי שימוש
פרסומות