פרסומות
spacer
אתר סנונית קבוצות דיוןחיפושאודותכתבו לנו על סדר היום - לוגו
מי מריבה - סכסוך מי הוואזני בין ישראל ללבנון

משק המים בלבנון

 

 Map

להבדיל ממרבית מדינות המזרח התיכון - לבנון היא מדינה עשירה במים, באופן יחסי. לבנון מצויה באזור אקלים ים תיכוני, וממוצע המשקעים השנתי בה הוא למעלה מ-1,000מ'מ! כמות המשקעים המרובה מספקת למשק המים הלבנוני כ-8.8 מלמ'ק/ שנה.

בתחומי לבנון זורמים כמה נהרות, שהגדול ביניהם הוא נהר הליטאני הנשפך אל הים התיכון צפונית לצור. מההרים שבמזרח לבנון זורמים כמה נהרות חשובים אחרים - זהרני, עוואלי, דמור ועוד. בלבנון מאגרי מי תהום רבים שכמעט לא מנוצלים. חלק מנהרות הלבנון הנם נהרות בינלאומיים. בהקשר הישראלי חשוב לציין כי אחד ממקורות הירדן - נחל החצבאני (השניר) נובע מתחומי לבנון קרוב לעיר חצבאיה. נהר בינלאומי נוסף בלבנון הוא האורונטס (עסי) שמקורו אף הוא בלבנון והוא אחד מהנהרות החשובים של סוריה.

מובן ממה שכתבנו קודם, כי המאזן ההידרולוגי (=מאזן המשק המים) בלבנון הוא חיובי ויש למדינה זו עודפי מים רבים. בנוסף לכך, הדרישה למים בלבנון נמוכה יותר מאשר במדינות אחרות באזור כיוון שכלכלתה אינה מבוססת על חקלאות.

תשתיות המים בלבנון אינן מפותחות ובפועל מנוצלים בה רק כמיליארד מ'ק מים בשנה. בפוטנציאל אפשר לנצל כמות כפולה מזו המנוצלת היום. בשלב הזה עודפי המים נשפכים ברובם אל הים!, התשתיות הלקויות נובעות בעיקר מהמצב הביטחוני - הפנימי והחיצוני - שבו הייתה שרויה לבנון בשנים האחרונות. קושי נוסף בפיתוח מפעלי מים בלבנון נובע מהמבנה החברתי המפולג  הקיים במדינה זו ומקשה על ביצוע פרוייקטים לאומיים רחבי היקף. קיימים מפעלים מקומיים של ניצול הזרימה העילית בלבנון, בעיקר על נהר הליטאני. במסגרת מפעל המים על הליטאני הוקמו סכר ומפעלים הידרואלקטריים. קושי נוסף נובע מהעובדה שחלק מנהרות לבנון הנם נהרות בינלאומיים. אם לבנון תרצה לבצע שינויים בזרימת מי האורונטס, היא עשויה להיתקל בהתנגדות קשה מצד סוריה.

עודפי המים בלבנון והעובדה שלבנון 'שולטת על הברז' של חלק ממקורות המים של ישראל ושל סוריה השפיעו בעבר ומשפיעים גם היום על יחסי החוץ של לבנון. בשנות החמישים והששים, בעת הקמת ה'מוביל הארצי' בישראל, הגיבו מדינות הליגה הערבית בתוכנית הטיית מקורות הירדן, שהתפתחה למה שנקרא לאחר מכן 'המלחמה על המים'. אחד מחלקי תוכנית ההטיה היה הקמת תעלה להובלת מי החצבאני והבניאס אל נחל הירמוך ובכך למנוע את זרימת המים אל הירדן. בשנות הששים צה'ל מנע את הקמת מפעל ההטיה. זאת הייתה אחת מהסיבות לפרוץ מלחמת ששת הימים.

קדימה אחורה

לדף הראשיהועלה בתאריך - 8/10/2002 ע"י קרן אטינגר


כתבו לנו | אודות | חיפוש | קבוצות דיון | לסנונית
Copyright © 2002, Snunit. All Rights Reserved (Terms of Use)    (כל הזכויות שמורות © 2002, סנונית (ראה תנאי שימוש
פרסומות