סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


פול סזאן - אבי האמנות המודרנית


דיוקן עצמי של פול סזאן

בואו ניקח פסק זמן מהחדשות ומהפוליטיקה ונחגוג יחד יום הולדת!
מיהו חתן השמחה?
ב-19 בינואר 1839 נולד פול סזאן (Paul Cezanne)- אחד מגדולי הציירים של המאה ה-19 המכונה - אבי הציור המודרני.
אמנם סזאן עצמו לא יכול להשתתף בשמחה (הוא נפטר לפני כמעט מאה שנים) אבל ננצל את ההזדמנות כדי להכיר אותו ואת ציוריו!

מי היה פול סזאן?

  • חלומות להיות צייר

סיפורו של סזאן דומה מאוד לסיפורם של ציירים אחרים בדורו.

הוא נולד בעיר אקס-אן-פרובנס (Aix en Provence) שבדרום צרפת. בין חבריו הטובים של פול סזאן היה ילד בשם אמיל זולה (Emile Zola) שהיה לסופר מפורסם שנים רבות אחר כך.
מילדותו אהב סזאן מאוד לצייר, אך בגלל לחץ של משפחתו הוא התחיל ללמוד משפטים. כל אותו זמן המשיך להשתתף גם בשיעורי אמנות.

לבסוף הוא נשבר! סזאן החליט, בניגוד לדעת אביו, שהוא אינו רוצה להיות משפטן והוא רוצה רק לצייר. בשנת 1861 הוא הצטרף לאמיל זולה ועבר לעיר הבירה - פריס.


  • תחילת הדרך

עם הזמן משפחתו הבינה וקיבלה את החלטתו של פול. אביו החל לשלוח לו כספים שעזרו לו להקדיש את זמנו לאמנות ולפתח את כישרונו בפריס. כיום נחשב סזאן בין האמנים החשובים ביותר, אך בתקופתו - הוא לא התקבל לבית הספר הרשמי לאומנויות ולא הסכימו להציג את ציוריו בתערוכות אמנות. ציוריו היו בוטים ודכאוניים והוא השתמש בצבעים קודרים וכהים. סזאן נחשב גם לאדם משונה ודכאוני. פעם אחת סיפרו עליו שהוא סירב ללחוץ יד לצייר מָנֶה (Edouard Manet) משום שהוא (סזאן) לא התרחץ כבר שמונה ימים!

בגיל שלושים, פול סזאן עבר שינויים. הוא הקים משפחה וגם האמנות שלו השתנתה. לעומת הציורים השחורים והעצובים של העבר הוא התחיל לצייר ציורי נוף וטבע דומם.

בפריס פגש פול סזאן את האמן היהודי קמיל פיזרו (Camille Pissarro). אחרי שנולד בנו, עבר סזאן  עם משפחתו לכפר שבו חי פיזרו. פיזרו, המבוגר בכמה שנים מסזאן, הראה לסזאן שיטות ציור אימפרסיוניסטיות והשניים עבדו יחד במשך כמה שנים. בתקופה הזאת הוצגו לראשונה יצירות של סזאן לצד יצירות אימפרסיניסטיות אחרות.

  • כיוון חדש ועצמאי

אולם גם בין הציירים האימפרסיוניסטים הוא לא מצא את מקומו. למרות שסזאן הושפע מאוד מהאימפרסיוניזם - הוא המשיך הלאה. כיום מכנים אותו 'פוסט-אימפרסיוניסט' - כלומר אמן ששייך לזרם שאחרי האימפרסיוניסטים.

סזאן המשיך לצייר מאות תמונות של טבע דומם ושל נוף, אך במשך השנים הוא התחיל  להסתגר. בתערוכות חשובות סירבו להציג את תמונותיו, ואפילו חברו הטוב, אמיל זולה, העליבו כשכתב מחזה שבמרכזו דמות של אמן נכשל (המבוססת על דמותו של סזאן). סזאן המיואש והמדוכא חזר לביתו באקס-אן-פרובנס. הוא הפסיק לשלוח תמונות לתערוכות, עד שהיו אמנים צעירים שחשבו שהוא כבר מת!

רק כאשר עבר את גיל חמישים החלו ציוריו למשוך את תשומת הלב שאליה היו ראויים! בשנת 1895 הציגו תערוכה גדולה של ציוריו בפריס. התערוכה הזאת באה אחרי 20 שנה שבה לא הציגו את ציוריו בתערוכה חשובה. סוף סוף התחילו להעריך את כישרונו ולקנות את ציוריו. אמנים צעירים התחילו להגיע לביתו שבדרום צרפת, כדי לראות אותו יוצר וללמוד ממנו. זו הייתה תקופת פריחה לסזאן!

במשך השנים נסע סזאן בכרכרה למקום שבו יצר את עבודותיו. יום יום הוא המשיך לעשות את הדרך מביתו לסטודיו גם כשבריאותו החלה להתרופף. יום אחד התרגז סזאן על כך שהעלו את תעריף הנסיעה - והחליט ללכת ברגל! גשם החל לרדת וכתוצאה מכך סזאן חלה בדלקת ריאות. לאחר שבוע, ב-22 באוקטובר 1906 מת פול סזאן.הועלה בתאריך - 2/2/2004 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא