סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


פרס נובל לכלכלה 2005 - פרופ' ישראל אומן

ראשית אוקטובר 2005 פרסמה ועדת פרסי נובל, שפרופסור ישראל אומן  זכה בפרס נובל בכלכלה על מחקרים בתחום תורת המשחקים.  פרופסר אומן הישראלי זכה בפרס היוקרתי  עם פרופסור תומס שלינג האמריקני.

 

על מה זכה בפרס נובל?

שוויו של הפרס אותו יקבלו השניים הוא בערך 6 מליון ש"ח אך חשוב אולי יותר הוא הכבוד הגדול שמקבלים אלה שזוכים בפרס.

לדברי וועדת פרס הנובל (המומחים שמחליטים מדי שנה מי ראוי לפרס החשוב), המחקרים שעשה פרופ' אומן חשובים מאוד בתחומים רציניים מאוד. למשל:

  • בתחום הביטחוני: בעזרת השיטות שפיתוח אפשר לחשב כמה כסף להשקיע בתקציב הביטחון ביחס לאיום הביטחוני שיש למדינה מסוימת.
  • בתחום הכלכלי – השיטות שפיתחו פרופ' אומן ופרופ' שלינג עוזרים למדינות ולארגונים בניהול משא ומתן כלכלי ומדיני.

לדברי הוועדה,  המחקרים של אומן ושלינג עוזרים להסביר מדוע מדינות וחברות מסוימות מצליחות יותר מאחרות בניהול משאבים (כספים, נכסים וכוחות העומדים לרשותם).

תולדות חייו של פרופ' אומן

מגרמניה לארצות הברית
פרופסור אומן נולד בפרנקפורט שבגרמניה לפני 75 שנים. כשהיה ישראל בן שמונה (כחודשיים לפני ליל הבדולח הצליחה משפחתו  להימלט מגרמניה הנאצית ולהגר לניו-יורק שבארה"ב.
ישראל למד בבית הספר בארצות הברית ולאחר התיכון למד מתמטיקה (חשבון) באוניברסיטה. בשנת 1955 הוא קיבל את הדוקטורט (תואר דוקטור שהוא תואר מתקדם באוניברסיטה).
אחרי קבלת התואר דוקטור הוא התחיל לחקור בתחום המדע היישומי (מדע שימושי לחיינו). יחד עם קבוצת מדענים צעירים נוספים החל לעסוק בתורת המשחקים. תחום זה היה תחום חדש לחלוטין אבל מהר מאוד הבינו את החשיבות הגדולה של הנושא.

עלייה לישראל
בשנת 1956 בעיצומו של מבצע קדש עלה לישראל והתיישב בירושלים.
פרופ' אומן הצטרף לחוקרי המתמטיקה באוניברסיטה העברית שבירושלים. הוא המשיך לעבוד באוניברסיטה העברית עד שפרש לגימלאות. במחקריו הרבים עסק בנושאים שונים הקשורים לתורת המשחקים וליישומה. כיום הוא מרכז מחקר בנושא תורת המשחקים ושימושיה.
בשנת 1994 זכה אומן בפרס ישראל בחקר הכלכלה. 
אומן, שהינו איש דתי כתב מאמרים אחדים המדגימים שימוש בשיטות מתמטיים להסבר נושאים מסובכים שבתלמוד. את המחקר החשוב בתחום הזה כתב אומן לזכר בנו, שלמה אומן, שנפל במלחמת שלום הגליל .
אשתו, אסתר, נפטרה ממחלה קשה לפני שבע שנים.
כיום מתגורר אומן בירושלים הוא אב לחמישה ילדים , שמונה עשר נכדים ושני נינים.
הועלה בתאריך - 26/10/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא