סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


תורת המשחקים

תורת המשחקים היא תחום במתמטיקה העוסק במצבים של תחרות בין בני אדם, חברות ומדינות. ב"משחקים" האלה כל אחד מהשחקנים (אנשים פרטיים, חברות ואפילו מדינות!) רוצה לנצח.
למשל:

תחרות בין יצרני משחק מחשב!
שתי חברות מייצרות משחקי מחשב.
שתיהן רוצות לפתח משחק משגע שכולם ירצו לקנות.
כדי לפתח את המשחק צריך להשקיע הרבה כסף וכמובן שהחברות רוצות להרוויח כסף ולא להפסיד.
אם חברה אחת תשקיע הרבה כסף ותייצר את משחק המחשב הכי טוב – ילדים רבים יקנו אותו והחברה תרוויח הרבה כסף. אבל אם החברה האחרת תצליח למכור משחק טוב יותר בפחות כסף, אף אחד לא יקנה את המשחק של החברה הראשונה והיא תפסיד את כל הכסף שהשקיעה במשחק החדש.
השאלה היא:

  • כמה כסף וזמן צריכה חברה להשקיע במשחק החדש כדי שהיא תרוויח?
  • האם כדאי לה לשתף פעולה עם חברה אחרת?
  • האם כדאי לה לוותר?

תשובות לשאלות כאלה אפשר לקבל מתוך מחקרי "תורת המשחקים"


תורת המשחקים קשורה קשר הדוק לפעילות כלכלית, שכל אחד מהעוסקים בה רוצה להגיע לרווח הגדול ביותר, לעתים על-חשבון מתחריו ולעתים תוך שיתוף פעולה אתם. תורת המשחקים עוסקת בניתוח מתמטי של דרכי הפעולה הנכונות ביותר במצבים אלה, המכונים "משחקים".

תורת המשחקים היא שיטה לחקור ולנתח גם דברים נוספים. למשל בתחום הביטחוני. בעזרת השיטות שפיתוח אפשר לחשב כמה כסף להשקיע בתקציב הביטחון ביחס לאיום הביטחוני שיש למדינה מסוימת. מסקנות של מחקרים בתחום הזה יכולים גם לייעץ האם כדאי להיכנס למשא ומתן בנושא כלשהו בין גופים שונים - חברות, ארגונים ואפילו מדינות.הועלה בתאריך - 26/10/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא