סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


מהרס לשלום! פרסי הנובל

פרס נובל לספרות

בפרס הנובל לספרות לשנת 2003 זכה הסופר הדרום אפריקאי ג' מ' קטוזי.
קטוזי כתב ספרים רבים, חלקם תורגמו אף לעברית. סיפוריו עוסקים במגוון של נושאים, אבל רבים מהם נכתבו בהשראת החיים בארצו - דרום אפריקה.

במשך שנים רבות הונהגה בדרום אפריקה מדיניות האפרטהייד. מדיניות זו הייתה מדיניות גזענית שדגלה בהפרדה בין הלבנים והשחורים במדינה.


פוסטר נגד שלטון האפרטהייד

על פי מדיניות האפרטהייד הונהגו חוקים מפלים שפגעו ברוב האזרחים שבדרום אפריקה - האזרחים השחורים. על פי חוקי האפרטהייד:

  • נאסרו נישואים בין שחורים ללבנים
  • נאסר על שחורים לגור באזורי לבנים
  • נאסר על השחורים לעבוד במקצועות מסוימים.
  • בבתי חולים הוקמו מחלקות נפרדות לשחורים ולבנים.
  • ילדים לבנים ושחורים למדו בבתי ספר נפרדים.

אלה רק חלק מהחוקים של האפרטהייד. השחורים היו אמנם קבוצת הרוב בדרום אפריקה, אך רוב הכסף, השלטון והכוח במדינה זו היה בידי המיעוט הלבן.
אחרי שנים של אפרטהייד, החלו לקום מתנגדים לצורת חיים זו. לצד השחורים, שנאבקו למען שוויון זכויות, התייצבו הוגי דעות, אנשי רוח וסופרים רבים. לבסוף, בעקבות המחאה הציבורית בדרום אפריקה ובעולם כולו, בוטלו בשנת 1991 חוקי האפרטהייד. שנתיים מאוחר יותר התקיימו לראשונה בחירות שבהם השתתפו כל אזרחי דרום אפריקה - לבנים וגם שחורים. בעקבות בחירות אלה נבחר נלסון מנדלה, שבעבר נאסר על ידי השלטונות בגין התנגדות למשטר, לנשיא המדינה.

קטוזי גדל בתוך תרבות האפרטהייד והיה רגיל אליה. כאשר עבר להתגורר למשך כמה שנים באנגליה, הוא התחיל לחשוב על חייו בדרום אפריקה. בשנים האלה התברר לו העוול הנורא ששלטון האפרטהייד עולל לשחורים במדינתו . בשנים האלה הוא החל את דרכו הספרותית ובספריו ביטא את עמדותיו נגד האפרטהייד הדרום האפריקאי בפרט ונגד האפליה בכלל.

 

         הועלה בתאריך - 25/11/2003 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא