סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


מהרס לשלום! פרסי נובל

מי היה אלפרד נובל?


אלפרד נובל

שנות ילדותו של אלפרד נובל

ב-21 באוקטובר 1833 (לפני 170 שנה) נולד בן למשפחה שבדית בעיר הבירה סטוקהולם. לתינוק קראו אלפרד. אביו של אלפרד היה מהנדס וממציא. הוא תכנן ובנה גשרים ובניינים ובדק דרכים שונות לפוצץ סלעים שהפריעו להקמת המבנים שתכנן.

אלפרד נובל ושלושת אחיו קיבלו חינוך פרטי ולמדו מדעים, שפות וספרות. לפני שהגיע לגיל 17 כבר ידע אלפרד לדבר ולכתוב בשבדית, רוסית, צרפתית, אנגלית וגרמנית!

אלפרד הצעיר התעניין במיוחד בספרות, כימיה ופיסיקה - אבל אביו רצה שבניו ילכו בעקבותיו ושיהיו מהנדסים כמוהו. האב לא היה מרוצה כל כך מהתעניינותו של אלפרד בשירה ובספרות, והחליט לשלוח אותו לעולם הגדול - כדי שיהיה שם מהנדס כימי כפי שרצה!

חומר נפץ

אלפרד נובל הגיע לפריס. הוא עבד במעבדה של כימאי מפורסם שהמציא חומר שנקרא  ניטרוגליצרין. חומר זה הוא נוזל שמתפוצץ בקלות רבה. הניטרוגליצרין היה חומר נפץ יעיל - אך מסוכן מדי לשימוש. אלפרד התעניין מאוד בחומר הזה והחל לחפש דרכים לניצול הניטרוגליצרין בעבודת הבנייה. אלפרד חזר לעבוד עם אביו ויחד הם המשיכו לעבוד על פיתוחו של חומר הנפץ שיהיה בטוח (יחסית) וקל לשימוש מסחרי. לדאבונו של נובל - ניסיונות שהוא ערך בניטרוגלצרין גרמו לתאונות שהרגו כמה אנשים - כולל אחיו הצעיר - אמיל.

בעקבות התאונות האלה אסרה ממשלת שבדיה על קיום הניסיונות בחומר הנפץ בתחומי העיר סטוקהולם. אבל אלפרד לא התייאש... הוא העביר את ניסיונותיו לסירה באגם בקרבת העיר!

בשנת 1864 אלפרד נובל התחיל בייצור ההמוני של ניטרוגליצרין ובו בזמן המשיך לנסות הוספת חומרים נוספים לחומר הנפץ כדי להגביר את בטיחות השימוש בו.
אלפרד מצא, שכשערבב את הניטרוגליצרין עם חול דק הוא הצליח להפוך את הנוזל למוצק. מהמוצק הזה הוא יצר מקלות. בקצה המקלות הוא הניח נפּץ אותו אפשר היה להצית על ידי הדלקת פתיל. את המקלות הוא הניח בתוך חורים שקדחו בסלעים - וכך הצליח לפוצץ סלעים בדרך בטוחה הרבה יותר מבעבר. את ההמצאה הזו המציא בשנת 1866 וקרא לה - דינמיט.


דינמיט

ההמצאה הזאת הייתה להיט! הדינמיט סייע מאוד בעבודות בנייה, בכריית מכרות, בבניית גשרים ועוד ועוד... אלפרד נובל הפך לאדם עשיר ומצליח. הוא הקים מפעלים לייצור דינמיט ב-90 מקומות שונים ב-20 מדינות. הוא המשיך לחשוב על רעיונות נוספים ועד למותו בשנת 1896 הוא המציא 355 המצאות נוספות!

הצער שבא עם ההצלחה

אלפרד נובל לא הקים מעולם משפחה משלו, על אף הצלחתו. פעם פרסם בעיתון שהוא מחפש מזכירה. כך הוא הכיר אישה אוסטרית ששמה היה ברטה פון סוטנר. ברטה ואלפרד היו לידידים. ברטה פון סוטנר נהייתה פעילה מאוד בארגוני שלום בעולם. אלפרד נובל, שהיה גאה בהצלחתו, הבין שהמצאתו - שנועדה לעזור לבני האדם להקים גשרים ובניינים - מנוצלת גם למטרות מלחמה. הוא ראה כיצד חומר הנפץ שהמציא משמש לפצצות ולפגזים. הדבר ציער אותו מאוד.

אלפרד מת ב-10 בדצמבר 1896 באיטליה. בצווואתו ביקש נובל לתקן מעט את העוול שהביאה המצאתו  לעולם. הוא הוריש את רוב הונו לקרן שמטרתה להעניק פרסים לאנשים שסייעו לאנושות בתחומי הפיזיקה, הכימיה, הפיזיולוגיה, הרפואה והספרות ושפעלו למען השלום.


הטקס הראשון להענקת פרסי הנובל

פרס הנובל הראשון הוענק בשנת 1901. מאז הוענק הפרס למאות אנשים מוכשרים שהפכו את העולם למקום טוב יותר כפי שרצה אלפרד נובל.

    
הועלה בתאריך - 26/10/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא