סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


מהרס לשלום! פרסי הנובל

פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה

שני מדענים - פרופ' פיטר מנספילד מבריטניה ופרופ' פול לאוטרבור מארצות הברית הם חתני פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה לשנת 2003.
מחקרי שני החוקרים הם שהובילו לפיתוח המכשיר הרפואי החשוב - MRI.

המילה MRI היא למעשה ראשי תיבות של Magnetic Resonance Imaging ומשמעות המילים בעברית היא - הדמיה באמצעות תהודה מגנטית.


צילום MRI

מה פירוש המילים המסובכות הללו? מה עושה המכשיר הזה וכיצד?
מכשיר הMRI  הוא מכשיר הדמיה שמאפשר לרופאים להציץ לתוך גוף האדם ולראות אברים ורקמות שונים. מכשיר זה רגיש מאוד ומסוגל להבחין בפרטים קטנים ביותר. הMRI יעיל במיוחד בבדיקת המוח ומערכת העצבים המרכזית.  עוד יתרון של הבדיקה היא הבטיחות שלה ונוחות השימוש בה. בדיקת הMRI  אינה פולשנית (אין צורך לחדור אל הגוף או לדקור אותו) והיא אינה דורשת שימוש בקרני רנטגן או בקרינה מסוכנת אחרת. בגלל יעילות הבדיקה - השימוש בMRI  נהיה נפוץ מאוד ומדי שנה מבוצעות יותר מ-60 מיליון בדיקות ברחבי העולם.

איך זה עובד?
מכשיר הMRI מנצל שדה מגנטי חזק כדי לראות את האברים הפנימיים ואת רקמות הגוף.
רקמות שונות בגוף, כולל רקמות סרטניות, מכילות כמויות שונות של מים. מים מורכבים מאטומי מימן וחמצן והאטומים הללו מגיבים לשדות מגנטיים. במכשירי הMRI נחשפות הרקמות הנבדקות לשדות מגנטיים חזקים. מחשבי המכשיר מודדים את תגובת אטומי המים לשדה המגנטי וקובעים את כמות המים ברקמות השונות על פי התגובה המתקבלת בעקבות החשיפה לשדה המגנטי. תוצאות חישובי המחשב יוצרות תמונה תלת ממדית של האברים והרקמות הנבדקות.

         הועלה בתאריך - 25/11/2003 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא