סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


חוש הריח

כיצד פועל חוש הריח?
כמה ריחות אתם מכירים? ריח של עוף וריח של גלידת שוקולד, של ורדים ושל סבון, ריח של ביצה מקולקלת וריח של צ'יפס, ריח של יין וריח של בושם, ריח דגים וריח של חוף הים, ריח של הבית של סבתא...
מתברר שבני-אדם יכולים לזהות כ-10,000 ריחות שונים.
כיצד אנחנו מריחים?
לפני שנשיב על השאלה הזאת ננסה להבין מהו הריח שאנחנו מריחים.

מהם הריחות?
כאשר אומרים שלחומר מסוים יש ריח, הכוונה היא שאותו חומר מכיל מולקולות כימיות ריחניות. מולקולות אלה צריכות להיות נדיפות (יש להן את היכולת להתנדף באוויר) על מנת שיוכלו להתפזר באוויר ומשם להגיע לאיבר ההרחה שלנו- האף.
ממולקולות שונות מורכבים ריחות שונים, שמעניקים לכל דבר את הריח המיוחד לו, שאנו מריחים. למולקולות אלה צריך להיות מבנה מיוחד, שהגוף שלנו יידע לזהות, כדי שנרגיש את הריח, ועל כך נרחיב בהמשך...

כיצד מריחים?
מולקולות הריח באוויר
מולקולות הריח של חומר מסוים מתפזרות באוויר. הן נישאות באוויר שאנו שואפים ונכנסות לנחירי האף.

מולקולות הריח באף
במרחק כשבעה סנטימטרים מהנחיריים (אצל מבוגרים) קיימת רקמה רירית מיוחדת ובה מאות סוגים של קולטני הריח, רקמה זו ידועה בשם "פקעית ההרחה".
מולקולות הריח מתמוססות ברירית ונקלטות על ידי הקולטנים.
קולטנים אלו הם תאים שמתמחים בקליטת מידע, הם בעצם כמו אנטנות קטנות ורגישות מאד. הקולטנים כל כך קטנים עד שאפילו במיקרוסקופ אין אפשרות לראותם.

איך פועלים קולטני הריח?
מסתבר שכל סוג של קולטן מתמחה בקליטה של מולקולות ריח מסוג המיוחד לו. ההתאמה היא התאמה מבנית. כלומר, בקולטן יש מקום מיוחד שמתאים בדיוק למולקולת ריח מסוימת שיכולה להתחבר אליו – ממש כמו מפתח ומנעול. אם קיים ריח שאין לנו קולטנים המתאימים לו, אנו לא נרגיש בריח שלו (קולטנים שונים קיימים גם לקליטת מידע של ראייה, שמיעה, טעם וחוש בעין, בפה, באוזניים ובעור).

מקולטני הריח למערכת העצבים
לאחר שמולקולות הריח מתחברות לקולטנים המיוחדים להן, מועבר מסר לתאי חישה. תאי חישה אלה הם למעשה תאי עצב המתמחים בהעברת מסרים של חוש הריח.
מתאי החישה יוצאות "מסילות הרחה" השולחות את המידע למרכז הריח במוח.

מידע על חוש הריח במוח
המידע על הריח מגיע מהקולטנים אל תאי החישה ומשם דרך מערכת העצבים אל המוח.
המוח מקבל את המידע על ריח מסוים, מזהה את סוג הריח ומסווג אותו לפי מה שהוא מכיר. למשל: האם זהו ריח טוב שנעים לנו להריחו (כמו בושם, פרח, פרי ועוד) או ריח רע שאנו סולדים ממנו (כמו מזון מקולקל וכו').
כעת הריח יכול להישמר כזיכרון – ובפעם הבאה שנריח אותו נזכור את הריח ואת הפעם האחרונה שהרחנו אותו.
לפעמים בעקבות המידע על הריח – המוח יורה למערכות אחרות בגוף לפעול בדרכים מסוימות: למשל: אם מדובר בריח נעים המוח יכול להורות להתקרב אל מקור הריח ולהריח עוד. אם מדובר במאכל בעל ריח לא טוב – המוח יכול להורות לשרירי הגוף להתרחק ממקור הריח ואפילו להקיא!


מה קורה כשזה לא עובד?
מסלול ההרחה הוא תהליך מורכב מאוד וכל אחד משלביו עלול להשתבש.
יש אנשים בעלי יכולת מופחתת להריח.
לפעמים אנשים נולדים עם מערכת הרחה פגומה. לפעמים אנחנו מצוננים ומאבדים באופן זמני את יכולת ההרחה. במקרים קשים יותר יכולת ההרחה נפגמת לחלוטין. אנשים שאינם יכולים להריח נקראים "תתרנים".


התפתחות חוש הריח והתנוונותו:
לכלבים ולבעלי חיים אחרים יש חוש ריח מפותח ביותר. כלבים מסוגלים לזהות על פי חוש הריח את מסלול בריחתם של חשודים, הימצאותם של חומרי נפץ או סמים.
מדוע חוש הריח שלהם מחודד ויעיל כל כך בהשוואה לחוש הריח של בני האדם?
לכל היונקים ישנם כ-1000 גנים  (גן הוא חומר שנמצא בגרעין התא שעליו נמצא הצופן לתכונות של גופנו) האחראים ליצירתם של קולטני הריח הממוקמים ברירית האף.
מסתבר שלא כל הגנים הללו פועלים כראוי. ככל שגנים רבים יותר מן הסוג הזה פעילים, כך חוש הריח מפותח יותר.
על פי מחקרים רבים התברר שאצל בני האדם יותר ממחצית מהגנים אלו פגומים ואינם מתפקדים כראוי (אינם מייצרים קולטני ריח). התגלה שאצל קופים (שימפנזים וגורילות) ישנם כ- 28%-36% גנים פגומים (מתוך ה-1000 האחראים על יצירת קולטני הריח), בעוד אצל בני האדם המספר מגיע ל-54% גנים פגומים.
אם כן, המסקנה היא שהירידה ביעילות חוש הריח התרחשה בעיקר אצל בני אדם, במהלך האבולוציה . בעלי חיים תלויים בחוש הריח כדי להכיר את בני המין שלהם, למצוא מזון ולברוח מטורפים. בני האדם, לעומת זאת, תלויים פחות בחוש הריח למחייה או להישרדות, ויש לנו יכולות אחרות במקומו. משום כך מערכת הריח בבני האדם נפגמה במהלך הדורות.

הידעתם?

  • חוש הריח רגיש להפליא. אדם מסוגל לחוש ריח של פלפל חריף גם אם הפלפל נמצא באוויר ביחס של חצי חלקיק לכל טריליון (אלף מליארדים) חלקיקי אוויר!
  • כאשר מצטננים והאף מתמלא נוזלים, המולקולות אינן מצליחות להגיע לקולטנים ותחושת הריח כמעט נעלמת!
  • חוש הריח של נשים חד יותר מאשר של גברים!
  • באף האנושי כ-40 מיליון קולטני ריח. לכלב הרועה הגרמני, לעומת זאת, יש 2 מיליארד קולטני ריח באפו!הועלה בתאריך - 5/12/2004 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא