סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


חוזרים לבית הספר!

האדם הקדמון

גם בתקופות קדומות מאוד אנשים נאלצו ללמוד כדי לדעת כיצד לחיות בסביבתם. האנשים הקדמונים התמודדו עם כוחות הטבע (גשם, רוחות, קור, חום), עם בעלי חיים גדולים וקטנים (מחיות טרף ועד חיידקים שגרמו למחלות קשות!) ועם בני אדם אחרים (בני שבטים יריבים, למשל). כדי לשרוד, נאלצו האנשים הקדמונים לפתח כלים וכישורים. למשל - האנשים הקדמונים היו צריכים ללמוד כיצד להבעיר אש כדי לבשל מזון או כדי להבריח טורפים. הם למדו על תכונותיהם של צמחים שונים שטובים לבריאות ושמזיקים לה. הם פיתחו גם טקסים שמטרתם הייתה להבריח מחלות ואויבים ולהביא למזל טוב. הכלים והכישורים האלה התפתחו והפכו לחלק מהתרבות והידע של אותה קבוצת אנשים.

כיצד הדור הבא יכיר את התרבות והידע של השבט או המשפחה שלו? על ידי חינוך! מערכת החינוך האנושית התחילה בוודאי כאשר ההורים לימדו את ילדיהם כל מה שידעו, ורק אחר כך התפתח לימוד של קבוצת ילדים לצורך נושא מסוים. בבתי הספר הראשונים הללו למדו הילדים מידע על איסוף מזון, הקמת מחסה, יצירת כלי נשק וכלים שימושיים אחרים. ייתכן מאוד שילדי השבטים הקדמונים למדו גם את שפת השבט שלהם, את הטקסים דתיים וההתנהגויות הרצויות לבן השבט. בקיצור - הילדים למדו את הדברים שיהיו דרושים להם בעתיד כמבוגרים.

קדימה     אחורה

לדף הראשיהועלה בתאריך - 1/9/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא