סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


חוזרים לבית הספר!

ומה בעתיד?
איך נלמד בשנים הבאות?
האם בית הספר של העתיד יהיה דומה למה שאנחנו מכירים?

כבר היום, בתי הספר שונים מאוד מאלה של ההורים שלנו ושל סבא וסבתא שלנו.
בעבר תלמידים למדו הרבה דברים על פה - פרקים מהתורה, שירה, מידע ונתונים. היום מידע רב נמצא במחשבים ובאינטרנט. היום, במקום ללמוד דברים בעל פה תלמידים צריכים ללמוד כיצד למצוא מידע מתוך המאגרים האינסופיים במחשבים ובספרות.
בעבר תלמידים חישבו חישובים בעל פה. היום אפילו לתלמידים בכיתה א' יש מחשבונים! התלמידים בימינו משקיעים זמן ומאמצים רבים יותר בהבנת תהליכים חשבוניים ופחות בחישובים.
בעבר תלמידים כתבו במחברות וציירו על דפים. היום עדיין כותבים ומציירים במחברות אבל יותר ויותר תלמידים מגישים למורים עבודות כתובות במחשב, מצגות, ציורים ותרשימים שנעשו בתוכנות ציור, או בגלריות באינטרנט...

מה דעתכם? האם השינויים הללו הם לטובה?
ואולי לא כל כך...

ומה יהיה בעתיד?

קשה לדעת, אבל יש כל מיני רעיונות דמיוניים...
סביר להניח שבעתיד הלא רחוק תלמידים כבר לא יסחבו ילקוט על הגב. כל מה שתלמיד ייקח בעתיד לבית הספר יהיה מחשב-נייד שעליו יהיו כל הספרים, דפי העבודות והמחברות שיהיו דרושים ללימוד. אולי התלמידים אפילו לא ייקחו את המחשב לבית הספר, וכל מה שיהיה עליהם לעשות הוא להתחבר באמצעות סיסמה לתוך עמדת לימוד ממוחשבת בבית ספר. כך כל אחד יוכל לגשת לחומר הלימוד המותאם במיוחד לצרכיו!
למעשה זה לא כל כך דמיוני. ילדים רבים לומדים היום בעזרת האינטרנט ושולחים מטלות שנכתבו במחשב אל המורים  וכל זה בלי ספרים ובלי מחברות!

ואולי בעתיד הלמידה תהיה עוד יותר פשוטה...
תארו לעצמכם מצב שבו ילד או ילדה ילכו לחדר השינה בלילה - יחברו לראשיהם חיבור אלקטרוני ממוחשב ו... המחשב 'יוריד' מידע אל המוח תוך כדי שינה! הילד יקום בבוקר כשהוא 'למד' במשך הלילה על המהפכה הצרפתית, על מערכת העיכול של תמנונים ותרגילים כפל בשברים עשרוניים - והכל בלי להרגיש!!!

מה אתם חושבים?
איך יראה בית הספר בעתיד?

  • כעת אנחנו מזמינים אתכם לסיור 'וירטואלי' בין בתי ספר מפורסמים...
    חלקם מציאותיים וחלקם קצת פחות...
  • אם תלחצו כאן תוכלו לקרוא על בתי ספר ולימודים שונים משלכם....

 

קדימה      אחורה

לדף הראשיהועלה בתאריך - 1/9/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא