סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


חוזרים לבית הספר!

ימי הביניים

והשנים חולפות... אחרי השלטון הרומי החלו השנים שנקראו ימי הביניים. התקופה הזאת התקיימה בין  השנים  500 לספירה ועד 1600 לספירה (הנוצרית). באנגלית השנים הללו נקראות התקופה השחורה (The Dark Ages) משום שחוקרים רבים רואים את התקופה הזאת כתקופה שבה האנושות הייתה בנסיגה ולא התפתחה. זו לא הייתה תקופה של השכלה והמצאות אלא של מלחמות, עוני ומאבקים.

איך למדו ילדים באירופה בימי הביניים?
ההשכלה בימים האלה הייתה מושפעת מאוד מהנצרות. נזירי הכנסיות היו אלה שניהלו את בתי הספר. אנשי הכנסייה קבעו את תוכנית הלימודים שהייתה מבוססת על לימוד קריאה וכתיבה, לימוד השפה הלטינית (שפת התפילה) ולימודי דת. הבנות בדרך כלל לא זכו לחינוך אך נשים שהקדישו את עצמן לדת והפכו לנזירות למדו גם הן לימודים דתיים.

בימי הביניים החברה הייתה מחולקת למעמדות. כל מעמד זכה לחינוך שונה. בני המעמדות הגבוהים קיבלו חינוך שהכין אותם לחיי צבא ושלטון. צעירים רבים למדו להיות אבירים ולמדו במשך שנים רבות רכיבה על סוסים ואומנויות לחימה.


בני מעמדות הביניים ותושבי הערים הכשירו את ילדיהם לעבודות במקצועות שונים. הכשרת הצעירים נעשתה על ידי הפיכתם לשוליות של בעל המקצוע המבוגר. למשל: מי שרצה ללמוד להיות חייט הפך להיות שוליה של חייט ולמד אצלו את המקצוע במשך שנים. ההורים של הנער בדרך כלל נדרשו לשלם לחייט שכר בעד הכשרת הנער והנער מצידו היה צריך ללמוד ולעבוד אצל החייט במשך שנים רבות מבלי לקבל שכר.

ילדי המעמדות הנמוכים לא זכו לחינוך ולהשכלה רשמיים ורובם עבדו כבר מגיל צעיר בשדות, במכרות ובעבודות כפיים!

קדימה     אחורה

לדף הראשיהועלה בתאריך - 1/9/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא