סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


חוזרים לבית הספר!

אחרי ימי הביניים ...

ושוב ההיסטוריה חוזרת לתקופה שבה ההשכלה והחינוך היו חשובים! הימים היו ימי ה'רנסנס'  (לידה מחדש של ההשכלה) והדגש בלימודים כבר לא היה רק דתי אלא בלימודי אמנות, מחשבה, מתמטיקה ומדעים.
בשנים הללו החינוך המסודר היה עדיין מנת חלקם של העשירים אך לאט לאט יותר ויותר ילדים זכו לחינוך. חינוך ילדים משכבות חברתיות רחבות איפשר ליותר אנשים לרכוש מקצוע ולהתקדם בחיים. בשנת 1452 הומצאה מכונת הדפוס הראשונה וברגע שניתן היה להדפיס ספרים - מחירם ירד וגם אנשי פשוטים יחסית יכלו לרכוש ספרים וללמוד.


גם מצב חינוך הבנות השתפר. בנות ממשפחות האצולה ובעלי הממון (כסף) למדו בבתי ספר או קיבלו שיעורים פרטיים בבתיהן. תוכנית הלימודים של הבנות הייתה עדיין מוגבלת משום שהאמינו שבנות יכולות להבין רק מעט מקצועות כגון אמנות, רקמה, מוסיקה ושירה. בנות ממשפחות עניות עדיין זכו להשכלה רק בתחומים שנדרשו להם לחיים כגון בישול ותפירה. רוב הבנות הללו לא ידעו קרוא וכתוב אפילו כשאחיהן זכו ללמוד!

לפני כמאתיים שנה החלו שינויים. הוחל חינוך חובה והוקמו בתי ספר במדינות רבות בעולם. בתחילה  ילדים למדו לימודי חובה 4 שנים או 6 שנים. לאחר מכן הוחלט שחובה על ילדים לסיים לפחות בית ספר יסודי וכיום חובה על רוב הילדים בעולם ללמוד גם כמה שנים בבתי ספר תיכוניים. במשך השנים שולבו גם בנות במערכות החינוך וכבר שנים רבות חובה על בנות במדינות רבות בעולם ללמוד בדיוק כמו הבנים.

קדימה            אחורה

לדף הראשיהועלה בתאריך - 1/9/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא