סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


חשיפה לשמש

מהי השמש? ?
השמש היא כוכב כמו מיליוני הכוכבים האחרים שנמצאים ביקום.
השמש והכוכבים בשמים נקראים כוכבי שבת. זאת מכיוון שבעיני הקדמונים שצפו בכוכבים כוכבי השבת נראו 'יושבים' במקום אחד ביחס לכוכבים האחרים בשמים. לעומת זאת, כשהם צפו בכדור הארץ, מאדים הם הבחינו בכך שהם אינם קבועים במקומם ביחס לכוכבים האחרים ולכן הם כונו כוכבי לכת. כוכבי השבת, והשמש ביניהם, מפיקים קרינה משלהם ולכן אנחנו רואים אותם בלילה. על קרינת השמש - עוד נדבר בהמשך.
ישנם סוגים שונים של כוכבים. השמש שלנו היא כוכב מסוג שנקרא ננס צהוב.צילום של השמש כפי שצולם בציוד משוכלל במעבדות סוכנות החלל האמריקנית - נאס'א
באדיבות נאס'אמהי מערכת השמש?
השמש שלנו נמצאת בשביל החלב. שביל החלב הוא קבוצה גדולה של כוכבים - במילים אחרות -  גלקסיה. גם כדור הארץ, כוכב הלכת שלנו, הוא חלק משביל החלב בתוך הקבוצות הללו יש כוכבי שבת וכוכבי לכת.
נחזור לשמש ולכדור הארץ. בתוך שביל החלב יש מערכת שנקראת מערכת השמש. במרכזה של המערכת הזאת נמצאת, כמובן, השמש וסביבה מסתובבים תשעת כוכבי הלכת - חמה, נוגה, כדור הארץ, מאדים, צדק, שבתאי, אורנוס, נפטון ופלוטו.
מה גורם לכל המערכת הזאת לנוע במסלולים קבועים סביב השמש ולא 'לברוח' לחלל? השמש כמובן! גודלה העצום של השמש גורם לכך שהיא מפעילה כוח משיכה על כל הגופים במערכת השמש. משום כך כל הגופים בקרבתה נעים במסלולים סביבה.


מהו המרחק בין השמש לכדור הארץ?
ההבדל בין השמש לבין הכוכבים האחרים שאנחנו רואים בשמיים הוא רק במרחק. כוכבי שבת אחרים שאנו רואים נמצאים במרחק של שנות אור מאיתנו (שנת אור היא המרחק שבו נע האור בשנה. מכיון שהאור נע מהר מאוד - 300,000 ק'מ (כמו מכדור הארץ לירח) בשנייה אחת בשנה שלימה הוא עושה מרחק של 9,500,000,000,000 ק'מ. משתמשים ביחידות של שנת אור כדי לבטא מרחקים גדולים מאוד מאוד מאוד!). השמש שלנו קרובה אלינו הרבה הרבה יותר (למרות שבמושגים של החלל - הכל יחסי!). חוקרי החלל מתארים את המרחק של השמש מכדור הארץ כ -  8 דקות אור, כלומר קרן אור מהשמש יכולה להגיע לכדור הארץ תוך 8 דקות.
במילים אחרות - מרחק השמש מכדור הארץ קרוב ל-150 מיליון ק'מ.


השמש - בצילום מהחלל
באדיבות נאס'א


מה גודלה של השמש?
הקוטר של השמש הוא כמעט מיליון וחצי ק''מ (1,392,000 ליתר דיוק!).
זהו גודל עצום! קוטר השמש גדול פי 100 מכדור הארץ!
הנפח של השמש גדול מספיק כדי להכיל יותר ממיליון 'כדורי ארץ'!
אבל - עד כמה שלנו זה נראה ענק - השמש היא כוכב בינוני בגודלו ביקום.


מה גילה של השמש?
השמש היא כוכב שבת בן 4.6 מיליארד שנים! אתם תופסים את זה???


המשך

לעמוד הראשיהועלה בתאריך - 10/12/2003 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא