סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


נוגה עוברת על פני השמש

ביום שלישי 8/6/2004  יתרחש אירוע מיוחד במינו...


כוכב הלכת נוגה
התמונה באדיבות אתר Nasa

השמש, כדור הארץ וכוכב הלכת נוגה (ונוס) יהיו מסודרים כך, שבמשך שש שעות – נוגה יחלוף בין כדור הארץ והשמש.  אנחנו כאן בישראל נראה מעין דיסקית או עיגול שחור שיסתיר בכל פעם אזור אחר של השמש. המצב המיוחד הזה יהיה בין השעות 8 בבוקר ל-2 וחצי אחר הצוהריים.

מחזה כזה הוא אירוע נדיר מאוד, שכן הוא מתרחש פעמיים בכל 120 שנה. בארבע מאות השנים האחרונות נצפו 5 מעברים כאלה בלבד. בפעם האחרונה שנוגה חלף כך על פני השמש חיו הסבים של הסבים שלכם – בשנת 1882!
ואם תחמיצו את האירוע הפעם – תוכלו לראות תופעה דומה (אך חלקית) בעוד 8 שנים, בשנת 2012, ואחר כך יחלפו עוד 115 שנים עד שזה יקרה שוב!

  •  לרגל האירוע הנדיר הזה  מארגן 'המועדון האסטרונומי' של ביה'ס לפיסיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב יום פעילות באודיטוריום סמולרש באוניברסיטת תל אביב. כל הפעילויות פתוחות לקהל הרחב, הכניסה חופשית. יום הפעילות כולל תצפיות במעבר של נוגה על פני השמש, תערוכות, מצגות וסדרת הרצאות.
    לפרטים על האירוע ולהסברים נוספים

זהירות! יש להיזהר מפני צפייה בכוון השמש ללא הגנה מתאימה!
צפייה בשמש ללא הגנה עלולה להביא לנזק בלתי הפיך לעיניים!
הדרך הטובה ביותר היא לרכוש משקפיים מיוחדים לצפייה בשמש. דרך בטוחה נוספת לצפות בליקוי היא 'להקרין' את תמונת השמש באמצעות מראה על משטח ׁכגון קיר או מדרכהׂ ולצפות בבבואת השמש. כל הדרכים האחרות, כגון זכוכית מפויחת או שימוש בסרטי צילום (פילם), מסוכנות מאוד לעיניים.

מיהו כוכב הלכת נוגה?

נוגה הוא ה'שכן' הקרוב ביותר של כדור הארץ.
שכן ?! בעצם לא כל כך – הוא אמנם הקרוב ביותר אלינו מבין כוכבי הלכת האחרים במערכת השמש – אבל הוא בכל זאת רחוק מאוד. מרחקו מכדור הארץ הוא כ-400 מיליון ק'מ!
גודלו של כוכב הלכת נוגה דומה מאוד לזה של כדור הארץ.

גם מבנה כוכב הלכת דומה. בלב נוגה יש מתכות כגון ברזל וניקל במצב צבירה נוזלי (בגלל הטמפרטורה הגבוהה) וקרום סלעי בחלק החיצוני שלו. נוגה מכוסה עננים  עבים המורכבים מדו תחמוצת הפחמן. עננים אלו חוסמים את בריחת החום שעל הכוכב, והמדענים מצאו שהטמפרטורה הממוצעת במקום מתקרבת ל-500 מעלות צלזיוס (חם מאוד!!!!).

שנה בנוגה (הזמן שלוקח לו להקיף את השמש) נמשכת רק 224 ימים (לעומת 365 ימים שלוקח לכדור הארץ להקיף את השמש).
לא תאמינו – אבל היום על כוכב הלכת נוגה הוא ארוך יותר מהשנה בכוכב זה!
מה זאת אומרת? יום הוא הזמן שלוקח לכוכב להשלים סיבוב אחד סביב עצמו. כדור הארץ מסתובב סביב עצמו וחוזר לנקודת ההתחלה פעם ב-24 שעות. בנוגה – תהליך זה נמשך  243 ימים!

'כוכב הערב'

גם אתם תוכלו לראות את נוגה ללא טלסקופ. יש תקופות שבהן נוגה הוא הכוכב הבהיר ביותר בשמיים פרט לשמש ולירח. הוא נראה לעתים קרובות סמוך לזמן שקיעת השמש ועל כן הוא מכונה גם 'כוכב הערב'. תוך  כדי תנועתו במסלול סביב השמש, הוא נעלם משמי המערב ומופיע שוב לקראת זריחת השמש, ולכן זכה בכינוי נוסף – 'איילת השחר'.

 הועלה בתאריך - 8/6/2004 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא